imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira
  mapa serwisu       dodaj do ulubionych       poleć stronę
Tu jesteś:  Strona główna       Gminna Biblioteka Publiczna       Wiemy już skąd się wzieły małpy w internecie.
Kontakt
Wiemy już skąd się wzieły małpy w internecie.

           Wiem skąd się wzięły małpy w internecie


Dnia 9 marca 2016 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jeżewie – Filia Jeżewo zostało przeprowadzone spotkanie edukacyjne pt. „Skąd się wzięły małpy w Internecie?”. W zajęciach wzięła udział klasa IV B z wychowawcą ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza.

Zajęcia odbyły się w ramach konkursu organizowanego wspólnie przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Wydawnictwo Widnokrąg.

Wstępem do zajęć było odszukanie literek, z których powstało hasło INTERNET. Dzieci tworzyły mapę myśli i skojarzenia związane z Internetem. Dzieci dowiedziały się, co to jest sieć domowa, co można połączyć w sieć i co się dzieje, kiedy łączymy ze sobą kolejne komputery w biurach, miastach i krajach. Również dowiedziały się skąd się wzięła nazwa  Wi-Fi, co to jest  adres internetowy – nie używamy polskich znaków. Ze względu na ograniczony czas spotkanie dotyczyło głównie rozdziału „ Co to takiego jest Internet”, „Co to jest adres internetowy”, „Co nam mówi adres internetowy”, „ Skąd w Internecie wzięły się małpy”. Uczniowie nauczyli się rozróżniać zwykłe dane teleadresowe od adresów stron internetowych. Przy okazji dzieci miały okazję poznać różne domeny internetowe (np. .gov, .org., .edu itp.) i dowiedziały się do czego one służą.

Na koniec zajęć została podjęta dyskusja, skąd się wzięły małpy w Internecie. Dzieci po wysłuchaniu tekstu o tym, do czego wcześniej był używany znak „@” zanim trafił do Internetu. Okazało się, że symbol „@” był używany w życiu codziennym dużo wcześniej zanim pojawiły się komputery i Internet. Nazywany był „@ komercyjne”, czyli „@ handlowe” i używano go do określenia cen produktów. Dodatkowo dzieci dowiedziały się, że znak „@” nie wszędzie jest nazywany „małpą”. W krajach w których mówi się po hiszpańsku, portugalsku bądź po francusku, na znak „@” używa się „arroba” lub „arobase”. Znak „@” różnie jest nazywany w różnych językach w Niemczech lub w Szwajcarii jest to małpi ogon, ogon koci lub świński, w Rosji pies, we Włoszech ślimak a W Islandii słoń lub jego ucho. Są też kraje gdzie nazywają ten znak jako rogalik.

  poleć drukuj
       wpisz wyraz lub frazę:
Pomoc w Zarządzaniu Mikro Firmą
Rzecznik Praw Pacjenta Przypomina
System Informacji Przestrzennej
Gminny System Odbioru Odpadów Komunalnych
Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej
Projekt i wykonanie: Logonet 2009