imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira
  mapa serwisu       dodaj do ulubionych       poleć stronę
Tu jesteś:  Strona główna       Ścieżki rekreacyjno-turystyczne       Wokół Jeziora Stelchno
Wokół Jeziora Stelchno
Wokół Jeziora Stelchno
 Cała galeria zdjęć po kliknięciu na to zdjęcie

Wyruszamy z Jeżewa nad jezioro Stelchno, na tak zwaną plażę na Borcach, po spacerku brzegiem plaży, wracamy do głównej bramy i kierujemy się w piaskową drogę po prawej stronie, na tak zwany Wężowiec,droga biegnie wzdłuż jeziora, niestety jest ono niewidoczne bo szczelnie zasłania je gruba warstwa drzew. Obecnie przy drodze powstaje osiedle domków rekreacyjnych.  
 
droga przy plaży Borce - tu skręcamy w prawo
 
 Teren jest dość nierówny i pagórkowaty, co dodaje atrakcyjności krajobrazu. Z tego miejsca widać Jeżewo od tyłu, szczególnie kościół i halę sportową. Wyjeżdżamy przy kapliczce przy zabudowaniu pana Górskiego na ulicy Laskowickiej. Po przejechaniu 500 – 600 metrów, droga biegnie z górki, mijamy tak zwany mostek, pod którym przepływa malutki strumyk, odnoga jeziora Stelchno. Tu też kończy się Jeżewo, a zaczynają Laskowice. Około 1,5 – 2 km odcinek biegnie prostą drogą w wzdłuż której rosną ogromne kasztany. Po prawej stronie za pasem pól i łąk co jakiś czas przebłyskuje tafla jeziora Stelchno. Dojeżdżamy do krzyżówki: w lewo na Laskowice, prosto do Krąplewic, w prawo do Buczka i tu przy figurze skręcamy. Draga asfaltowa wśród pól i lasów, po prawej stronie za tą gęstwiną ukrywa się jezioro Stelchno. Miej więcej po przejechaniu około kilometra, po prawej stronie przy lesie będzie parking. To tu jest strome zejście do tak zwanej plaży  Laskowickiej.  Jest ona półdzika z niezagospodarowanym terenem wokół. W sezonie letnim służy okolicznym mieszkańcom jako kąpielisko i jest celem spacerów. Jedziemy dalej cały czas prosto, droga sama będzie nas prowadziła. Po przejechaniu  około 1,5 – 2 km będzie charakterystyczne rozgałęzienie dróg z trójkątem małych choinek na środku.
 
 
Tu skręcamy w prawo. Po około 500 metrach ukazuję się nam przepiękna malownicza okolica, gdzie nowe budownictwo rywalizuje ze leciwymi chatkami. Po prawej stronie w dali widać rozlewisko Stelchno, to tak zwane Małe Stelchno. Po zejściu z górki ścieżką w dół jest mała szara chatka, to rybakówka.
Rybakówka  - za nią droga prowadzi brzegiem jeziora
 
Za nią między polami i łąkami dojdziemy do mostków i zatoczek wędkarskich. Z których można podziwiać piękne widoki tu też często można spotkać łabędzie. Tu też po woli powstają działki rekreacyjno – wypoczynkowe. Cofamy się do rybakówki i kierujemy pod górkę w prawą stronę. Tu po prawej stronie stoi uroczy domek z okiennicami. Mijamy go i jedziemy cały czas prosto ścieżką, trzymając się prawej strony. Dojeżdżamy do rozwidlenia dróg i wyjeżdżamy na „główną” leśną drogę, skręcamy w prawo.  Mijamy malutki mostek przy wyjeździe z lasu. Jedziemy cały czas prosto, miedzy czasie mijamy malutka chatkę po lewej, rzadko już się takie teraz spotyka.
 
 
Dojeżdżamy do kapliczki i drogi asfaltowej w Czersku Świeckim. Skręcamy w prawo, w dali za lasem po prawej stronie skrywa się jezioro Stelchno. Zjeżdżamy z górki, na dole można zobaczyć malutki strumyk biegnący w poprzek drogi, tu też po prawej stronie rozciąga się kolejna malutka zatoczka jeziora. Niestety tu teren jest prywatny wstęp wzbroniony. Kilkaset metrów dalej znów jesteśmy na plaży w Borcach.  Cała trasa liczy około 15 km.
Kapliczka na krzyżówce w Czersku Świeckim
  poleć drukuj
       wpisz wyraz lub frazę:
Wokół Jeziora Stelchno
Pomoc w Zarządzaniu Mikro Firmą
Gminny System Odbioru Odpadów Komunalnych
Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej
System Informacji Przestrzennej
Rzecznik Praw Pacjenta Przypomina
Projekt i wykonanie: Logonet 2009