imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira
  mapa serwisu       dodaj do ulubionych       poleć stronę
Tu jesteś:  Strona główna       E-dowody – nowe dowody osobiste
E-dowody – nowe dowody osobiste

W związku z zaplanowanym wdrożeniem od 4 marca 2019 r. dowodów z warstwą elektroniczną (e-dowodów) informujemy, że w środę 27 lutego 2019 r. czasowo zostanie wyłączona możliwość wnioskowania o dowód osobisty przez internet. Usługa zostanie włączona ponownie 4 marca 2019 r.


Od 4 marca br. będzie można złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną, tzw. e-dowodu. Dotychczas wydane dowody osobiste zachowają swoją ważność. Dowody z warstwą elektroniczną będą stopniowo zastępować dotychczasowe dowody wraz z upływem terminu ważności. Nowe dokumenty od obecnie obowiązujących dowodów będą różniły się posiadaniem tzw. warstwy elektronicznej.

 

Dowód osobisty z warstwą elektroniczną (tzw. e-dowód) będzie bezpiecznym narzędziem do komunikacji obywatela z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi. E-dowód to wielofunkcyjny dokument, w którym umieszczone zostaną m.in. certyfikat identyfikacji i uwierzytelnienia służący do uwierzytelnienia i identyfikacji posiadacza dowodu osobistego w systemach teleinformatycznych; certyfikat potwierdzania obecności, który będzie potwierdzał obecność posiadacza dowodu osobistego w określonym miejscu i w określonym czasie oraz certyfikat podpisu osobistego, który będzie zaawansowanym podpisem elektronicznym.

 

Graficznie nowy dowód będzie podobny do obecnie obowiązującego, natomiast wewnątrz dokumentu będzie się znajdowała warstwa elektroniczna z mikroprocesorem, w którego pamięci - oprócz wskazanych wyżej certyfikatów - umieszczone zostaną dane identyfikacyjne z warstwy graficznej, w tym zdjęcie biometryczne. Nie zmienią się dotychczasowe funkcje dowodu osobistego – będzie on nadal potwierdzał obywatelstwo i tożsamości posiadacza a także uprawniał do przekraczaniu granic niektórych państw.


Więcej informacji na temat nowego dokumentu tożsamości na stronie: https://www.gov.pl/web/mswia/e-dowod oraz www.edowod.gov.pl Kliknij obrazy by powiększyć
  poleć drukuj
       wpisz wyraz lub frazę:
Pomoc w Zarządzaniu Mikro Firmą
Gminny System Odbioru Odpadów Komunalnych
System Informacji Przestrzennej
Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej
Rzecznik Praw Pacjenta Przypomina
Projekt i wykonanie: Logonet 2009