imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira
  mapa serwisu       dodaj do ulubionych       poleć stronę
Tu jesteś:  Strona główna       Światowy Dzień Wody - 22 marca
Światowy Dzień Wody - 22 marca

Światowy Dzień Wody - 22 marca:

● ustanowiony w 1992 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych podczas Konferencji Szczyt Ziemi (UNCED) w Rio de Janeiro w Brazylii

 ● ma na celu zwrócenie uwagi na problemy związane z zasobami wody, jej jakością i dostępnością (ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostęp do czystej wody pitnej)

   ● obchodzony od 1993 roku

Woda to najcenniejsze dobro naturalne, jeden z najbardziej rozpowszechnionych związków chemicznych w przyrodzie, drugi element życia po tlenie, wchodzący w skład wszystkich organizmów żywych (ciało człowieka – ok. 70%).  Woda, czyli tlenek wodoru H2O, może przybierać 3 stany skupienia – ciekły, gazowy (para wodna) i stały (lód).

Hydrosfera (powłoka wodna Ziemi przenikająca skorupę ziemską i atmosferę) obejmuje wodę występującą w przyrodzie bez względu na stan skupienia: oceany, rzeki, jeziora, mokradła (wody powierzchniowe), lodowce (wody powierzchniowe w postaci stałej),  wody podziemne, para wodna, chmury w atmosferze, woda włączona w strukturę minerałów  w skorupie ziemskiej.

Oceany zajmują 71% powierzchni naszej planety. Większość występującej na Ziemi wody jest  s ł o n a  (około 97,4%), tzn. zawiera dużo rozpuszczonych soli, głównie chlorku sodu.

S ł o d k a  woda to zaledwie około 3% zasobów wody na świecie (pitna – niespełna 1%).

Ponad miliard ludzi na świecie boryka się  z brakiem dostępu do czystej wody pitnej (3%  w Europie, 53% w Azji, 38% w Afryce). Każdego dnia miliony kobiet i dzieci poświęcają godziny na wielokilometrową wędrówkę po wodę. Każdego dnia umiera kilka tysięcy osób, głównie dzieci (ponad milion rocznie), z powodu biegunki i innych chorób wywołanych spożyciem brudnej wody. Każdego dnia Amerykanin czy Europejczyk zużywa średnio ponad 500 litrów wody (jedną trzecią na higienę osobistą), podczas gdy przeciętny Afrykanin ma do dyspozycji 47 litrów wody, a najbiedniejszy mieszkaniec krajów rozwijających się często jedynie 5-10 litrów, czyli tyle ile zużywamy przy jednym pociągnięciu za spłuczkę toalety…

opracowanie:  Mirosława Kierblewska OZ WSSE Bydgoszcz
  poleć drukuj
       wpisz wyraz lub frazę:
Pomoc w Zarządzaniu Mikro Firmą
Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej
Rzecznik Praw Pacjenta Przypomina
System Informacji Przestrzennej
Gminny System Odbioru Odpadów Komunalnych
Projekt i wykonanie: Logonet 2009