imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira
  mapa serwisu       dodaj do ulubionych       poleć stronę
Tu jesteś:  Strona główna       Gminna Biblioteka Publiczna       Wrześniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
Kontakt
Wrześniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
Wrześniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki


30 września spotkały się  członkinie DKK działającego przy Jeżewskiej Bibliotece. Tematem spotkania była książka Olgi Rudnickiej "Cichy wielbiciel”. Klubowiczki podzieliły się swoimi spostrzeżeniami i  refleksjami związanymi z lekturą książki traktującej  o aktualnym problemie jakim jest stalking. Każda z pań słyszała lub czytała  o tym zjawisku ale   nie każda  zdawała  sobie sprawę, jak naprawdę to wygląda, jakie niesie spustoszenie  w psychice osoby prześladowanej i  jej najbliższym otoczeniu.
"Julia jest zwyczajną dziewczyną. Skończyła studia, pracuje, zakochała się. Gdy dostaje bukiet kwiatów od tajemniczego wielbiciela, jest podekscytowana i zaintrygowana. Wiersze, kolejne kwiaty i wiadomości zaczynają ją najpierw niepokoić, a potem przerażać. Nikt nie rozumie jej strachu. Przecież posiadanie wielbiciela jest takie romantyczne…."
Niestety „Cichy wielbiciel” nie jest powieścią o romantycznej miłości, lecz o strachu i cierpieniu, jakich doznała główna bohaterka od swojego prześladowcy. Autorka przedstawia niezwykle prawdziwie historię Julii osaczonej i śledzonej przez stalkera, która  powoli staje się kłębkiem nerwów. Przez niego od Julii odsuwają się przyjaciółki , straciła pracę. Julia  nie tylko  boi się wychodzić z domu, ale  nawet podchodzić do okna, natomiast  na dźwięk telefonu wpada w panikę. „Co mnie szczególnie przeraża? Że ofiarą stalkingu może paść każdy. A prześladowcą może się okazać ktoś zupełnie zwyczajny, niepozorny, ktoś, na kogo nie zwróciliśmy uwagi, kogo nawet nie widzieliśmy. Ale ten ktoś dostrzegł nas”. Olga Rudnicka.   
Klubowiczki polecają ”Cichego wielbiciela”, bo warto przeczytać tę powieść nie tylko dla rozrywki, ale też po to, aby dowiedzieć się co to jest stalking i jak sobie radzić z prześladowcą.

A co to jest stalking?
Według kodeksu karnego stalking to uporczywe nękanie lub wzbudzanie uzasadnionego okolicznościami poczucia zagrożenia lub istotne naruszenie prywatności innej osoby lub osoby jej najbliższej. W polskim systemie prawnym od 6 czerwca 2011r. stalking stanowi przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech, a w niektórych przypadkach nawet do dziesięciu.
Następne spotkanie 28 października. Na którym będziemy dyskutować o „Papierowych  marzeniach  – R.P. Evansa.

 
  poleć drukuj
       wpisz wyraz lub frazę:
Pomoc w Zarządzaniu Mikro Firmą
Rzecznik Praw Pacjenta Przypomina
System Informacji Przestrzennej
Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej
Gminny System Odbioru Odpadów Komunalnych
Projekt i wykonanie: Logonet 2009